E.g., 29.04.2024
E.g., 29.04.2024
E.g., 29.04.2024
E.g., 29.04.2024
E.g., 29.04.2024

Майбутнє (що після деокупації?)

Демілітаризація

Протягом року з дати деокупації останнього тимчасово окупованого району відповідної області (Автономної Республіки Крим, міста Севастополя) громадяни можуть добровільно здати органам Національної поліції України зброю, боєприпаси, вибухові, інші речовини і предмети, що становлять підвищену небезпеку для оточення, а також інше озброєння, військову техніку та інше військове майно, або вказати на їхнє місцезнаходження без притягнення до кримінальної відповідальності за їх викрадення, привласнення, незаконне поводження з ними

Перехідні адміністрації

Ми передбачаємо декілька варіантів функціонування місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування на деокупованих територіях під час постконфліктного періоду. А саме законом буде передбачена можливість в залежності від ситуації створювати перехідні державні, міжнародні перехідні, військово-цивільні адміністрації.

Міжнародні перехідні адміністрації зможуть утворюватись у випадку укладання відповідних міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, на деокупованих територіях на час постконфліктного періоду. Фактично ми кажемо про адміністрацію на випадок введення миротворчого контингенту в зону конфлікту, яка зможе координувати вирішення гуманітарних проблем, безпеки та нормалізації життєдіяльності населення, забезпечити правопорядок до формування у встановленому законом порядку органів місцевого самоврядування. Подібний формат використовувався у Хорватії під час війни за незалежність, де була створена Тимчасова адміністрація Організації Об'єднаних Націй для Східної Славонії, Барані та Західного Срема (UNTAES) — колишня місія ООН з підтримання миру в східній частині Хорватії у 1996—1998 рр. Встановлена Радою Безпеки ООН резолюцією 1037 від 15 січня 1996 року. Задачами цієї адміністрації було відстежування процесу демілітаризації цих районів, реформа місцевої поліції, забезпечення мирної реінтеграції території до складу Хорватії та проведення виборів. 

 

Інші аспекти повернення до мирного життя

Протягом шести місяців після завершення конфліктного періоду здійснюються заходи щодо:

1) утворення перехідних державних, міжнародних перехідних або військово-цивільних адміністрацій;

2) розв’язання гуманітарних проблем;

3) охорони та оборони Національною гвардією України окремих об’єктів;

4) визначення об’єктів, які потребують відновлення, та завданої шкоди;

5) відновлення обігу національної валюти;

6) демілітаризації;

7) забезпечення правопорядку та правосуддя;

8) вирішення питання звільнення осіб з місць несвободи.

Протягом не менше ніж двох років після закінчення конфліктного періоду здійснюються заходи національного діалогу.

Після закінчення конфліктного періоду  на деокупованих територіях відновлюється функціонування української мови як державної.